Scroll To Top
National Gym Association Personal Trainer Gallery

2014 NGA FLORIDA NATURAL CHAMPIONSHIPS

>>> back to NGA Past Contest Winners

November 15, 2014 at Coral Springs, FL

Long time NGA show promoters, Francine and Andrew Bostinto, welcomed more than 70 outstanding men and women athletes to the stage for what is billed as the NGA National Show. Andrew is president and founder of the National Gym Association (NGA) and schedules his show near the end of the year so qualified athletes from earlier NGA shows can gather in Florida for one last chance to step it up to compete before the Holidays.

Every class was competitive and hotly contested by both amateur and professional athletes. At the end of the evening, four NGA Pro Cards were awarded to the winners of the Op en and Master Figure Champions and the Open and Masters Overall Bodybuilding Champions.

Past Contest Winners > national-gym-2014-florida-natural-championships Please Click Photo For Slideshow

National Gym - 2014 NGA Florida Natural Championships

Judges
Paul Hendricks (Head Judge)
John Abraham
Clarence Luckett, Jr.
David Bogan
Medina Roberts
Tim Shabazz
Earl Snyder

Stage Manager
Abraham Oluwoles
Chris Challanger

Master of Ceremonies
Scott "Old Navy" Hults

Major Sponsor
Rick Lentini, PhD, President and CEO
Nutronics Labs
Optimum Nutrition
ABB Performance
Ironman.com
Bodybuilding.com
Body Heat Taning
LaQuinta Inns & Suites
Natural Muscle Magazine

Photographers
Roger Lister
& Tony Wild

 

Teen - Physique

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

1st Place

 

Austin Marotta

9
 

Bikini - Novice

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

3rd Place

 

Kiki Day

1
 

2nd Place

 

Meredith Mosher

2
 

1st Place

 

Rebecca Skaryd

3
 

Figure - Novice

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

1st Place

 

Saundra A. Jackson

4
 

Bikini - Masters

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

1st Place

 

Janelle Rosenfeld

14
 

Figure - Masters

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

3rd Place

 

Janelle Rosenfeld

14
 

2nd Place

 

Manuela Desimone Esculapio

16
 

1st Place

 

Tammy O'Brien

15
 

Men's Bodybuilding

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

1st Place

 

Tarek Mokhtar

6
 

Men's Physique

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

8th Place

 

Michael Wes Conroy

12
 

7th Place

 

Austin Marotta

9
 

6th Place

 

Kevin Tracy

13
 

5th Place

 

Jordan Biamonte

17
 

4th Place

 

Taylor Orberg

10
 

3rd Place

 

Steven J. Birakis

8
 

2nd Place

 

Dexter Walker

11
 

1st Place

 

Ahmed Albayati

7
 

Men's Bodybuilding - Masters

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

1st Place

 

Ron Dukes

32
 

Men's Physique - Masters

  CLASS PLACING   CONTESTANT'S NAME  
 

2nd Place

 

Kevin Tracy

13
 

1st Place

 

Jordan Biamonte

17
 
NGA Personal Trainer Certification Courses National Gym Store for courses, memberships and shows